Blog

Ložnice – klidné místo v neklidném světě!

Naše ložnice má být klidná, její prostředí zdravé a příjemné a celková atmosféra harmonická! Jen v takové se dá dobře a zdravě vyspat. To víme. Ale jak to zařídit? Pár tipů máme!

lapač snů

Tichá chladnější místnost

Pro klidné spaní vybíráme přirozeně tu nejklidnější místnost v bytě. Spíš chladnější, méně vytápěnou, kde nebývá příliš suchý vzduch. Měla by být orientovaná co nejdále od hluku a znečištění z venkovní dopravy, ruchu ulic, společných chodeb a výtahových šachet. Je potřeba často větrat a okny pouštět dovnitř svěží vzduch! Nikoli spoustu prachu a hluku. Ale pozor, neklid mohou do naší ložnice vnést i domácí! Hlavně trochu odrostlejší potomci jsou v tomto směru poněkud rizikoví. Jejich představa o kvalitním relaxování je většinou jiná, než bývá představa rodičů. Mít společnou stěnu s jejich pokojem se nedoporučuje!

postel s barevnými polštáři a lampa na nočním stolku

Nábytku stačí málo

Nábytku by v ložnici nemělo být příliš, ale měl by být kvalitní. Platí to především v případě postelí, v nichž trávíme opravdu velkou část života! Pořizujeme je ve specializovaných obchodech, kde garantují jejich kvalitu. Ale také výběru ostatních kousků, jako jsou třeba noční a kosmetické stolky, křesílka, prádelníky a skříně do ložnice, věnujeme patřičnou pozornost. V žádném případě si z ložnice neděláme nevzhledné přeplněné skladiště nepotřebného starého nábytku a jiných věcí. Atmosféra takového pokoje pak opravdu harmonická a vhodná k relaxování není!

 

Vhodné barvy a vůně

Barvy ovlivňují naši psychiku mnohem více, než si často uvědomujeme! Je to ovšem věc značně individuální. Stává se, že barva, která někoho uklidňuje a „nabíjí“, jinému nesedí, a když je jí v interiéru použito příliš, necítí se v něm dobře. V místnostech, které jsou určeny k odpočinku, se ale raději vyvarujeme přílišné pestrosti a experimentování s ostrými kontrasty. Obecně zde odborníci doporučují barvy studené, ve světlých odstínech. A ostatní oblíbené barvy volit spíše jako doplňkové, v menší míře. Nic nezkazíme samozřejmě universální bílou klasikou! K doladění atmosféry jsou vhodné vůně. Ovšem pozor na dávkování, všeho moc škodí. Do ložnice se hodí například jemné květinové vůně (růže, levandule či jasmín). Stačí zapálit na chvíli pěknou dekorativní vonnou svíčku nebo nakapat do aromalampy nebo zvlhčovače vzduchu pár kapek esenciálního oleje.

Related Posts

You may like these post too

Dřevěná podlaha

Když pohodlí, tak na dostatečně velké posteli